"Podporujeme dialog a otevřený proces k dosažení nejlepších řešení
v oblasti sociálních služeb"

seniori ozp rodiny v krizi osoby v krizi

FORMULÁŘ PRO PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ O DOTACE

Poohlédnutí za činností Slunečnice, z.s. v době pandemie a poděkování Děčíňákům za jejich úžasnou pomoc

Za dva měsíce nouzového stavu proběhlo 390 konkrétních dobrovolných pomocí a bylo odpracováno 1180 hodin. Svou pomoc nabízelo tolik lidí, že je ani nešlo všechny využít.

 

Slunečnice, z.s. je nezisková organizace s dlouholetou praxí v Děčíně, standardně se zabývá lidmi s mentálním a kombinovaným postižením. V době Pandemie se ale její dobrovolnické centrum pustilo do pomoci seniorům a lidem s postižením.

Prvních pár nákupů, donášku léků a dopravu roušek klientům zjišťovali sami pracovníci Slunečnice, z.s., aby mohli dobrovolníky připravit na to, jak bude jejich činnost probíhat, co bude potřeba řešit, jak s klienty mluvit, na co je třeba si dávat pozor při kontaktu. Podle toho pak každý dobrovolník dostal přesné instrukce a postup, aby seniory neohrozil, a byl v bezpečí i on sám. Poptávka po pomoci postupně narůstala víc a víc, ale s ní i počet dobrovolníků, vlna pomoci, která se s nástupem pandemie zvedla, byla skutečně obrovská. Mnoho lidí přispívalo našitými rouškami a díky tomu jich mohlo dobrovolnické centrum rozdistribuovat více než 500 mezi seniory a do lékařských ordinací. Stále přibývající dobrovolníky už ani nebyla možnost využít v terénu. Mnoho z nich se tedy pustilo do rekonstrukce našich sociálně rehabilitačních dílen a do revitalizace Kavárny a palačinkárny, kterou Slunečnice, z.s. na Zámku Děčín. Obrovský kus práce odvedli Pánové z HC Děčín.

V rámci pomoci seniorům a dalším ohroženým skupinám se nejednalo pouze o nákupy, často si klienti potřebovali jen popovídat a cítit někde jistotu. Postupně se ozývala velká skupina klientů, kteří stáli o dovážku obědů. To denně zajišťovala jednotka dobrovolných hasičů Křešice, kteří se Slunečnicí, z.s. spolupracovali a pomáhali i v mnoha jiných případech, třeba když bylo potřeba v ochranných oblecích nastěhovat lednici klientce v seniorském věku. Žádnou neměla a tak nebylo jednoduché jí obstarávat nákupy. Jeden z dobrovolníků jí lednici opatřil a chlapi ze SDH Křešice obstarali zbytek. Takovýchto situací se za ty dva měsíce objevila spousta ...

Další klientka neměla občanský průkaz a nemohla si vyzvedávat důchod, ale nebyla schopná si OP sama zajistit. Zprostředkována jí bylo vyzvednutí průkazu na magistrátu i doprava. Jiný klient potřeboval opravit invalidní vozík a musel by kvůli tomu jet do opravny přes celé město, jeden z dobrovolníků je svářeč, vozík si u klienta vyzvedl, opravil u sebe v dílně a zase mu ho zpět přivezl.

Bylo třeba řešit i akutní cesty zvířátek seniorů na ošetření k veterináři, zajištění dopravy na lékařské prohlídky, přes dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem se zajistili potravinové nebo hygienické balíčky pro klienty v sociální nouzi. Občas klienti potřebovali zprostředkovat i právnickou podporu, kterou jim zdarma poskytoval děčínský advokát Mgr. Aleš Podrábský. Obrovskými tahouny byly skauti z Děčínského oddílu Stopa, kteří se do pomocí pouštěli i několikrát denně.

Klienti za žádnou z těchto služeb nic neplatili, proto je Slunečnice, z.s. moc vděčná za finanční a hmotné dary, i díky kterým mohla tuto činnost provozovat. Od pana Zdobinského z Děčína (5.000 Kč) a od rodiny Šťastkových z Ústí n.L. (3.000,- Kč), dostali jsme darem nový mobilní telefon od náměstka hejtmana ÚK Martina Kliky a pohonné hmoty jsme dostaly proplacené z krajské dotace.

Slunečnice, z.s. velice děkuje všem, kteří se účastnili a přeje pevné zdraví.

 

Doubravka Dostálová, koordinátorka dobrovolníků,

tel.: 739 355 705

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stáhnout přílohy:

ADRESÁŘ ČLENŮ

CHCI SPOLUPRACOVAT...

Máte-li zájem zapojit se do procesu komunitního plánování města Děčín, kontaktujte nás...

DOTAČNÍ ŘÍZENÍ

SOCIO-INFO CENTRUM

Informace o sociálních službách v Děčíně
Budova Na Valech MM Děčín
Po, St: 8-12, 13-17
Pá: 8-12
Tel. 412 593 167

NAŠE DALŠÍ PORTÁLY

portal proturisty

portal prorodiny

mestska policie

STŘEDISKO MĚSTSKÝCH SLUŽEB

portal komunitniho planovani

mestsky utulek

mapovy portal gis