1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
seniori ozp rodiny v krizi osoby v krizi
Úterý, 25 Duben 2017 17:47

Z praxe Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva

Napsal(a) 

Nezisková organizace Poradna pro občanství/občanská a lidská práva (PPO) nabízí svým klientům dva druhy registrovaných sociálních služeb: terénní programy a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. V dnešním článku na jedné konkrétní kauze představíme službu „terénní programy", jež podle zákona č. 108/2006, o sociálních službách, spadá do tzv. služeb sociální prevence a podporuje uživatele, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci.


Jedním z nejpalčivějších problémů, který trápí naše klienty, jsou exekuce a dluhy obecně. Zakázky tohoto druhu, respektive jejich aktivní řešení, představují nezanedbatelnou část pracovní náplně zaměstnanců děčínské pobočky PPO. Kromě rutinních administrativních úkonů, jako je sepsání splátkového kalendáře, nabízíme klientům mnohem komplexnější odbornou pomoc. Uveďme konkrétní případ z nedávné doby. Děčínskou pobočku PPO navštívila paní, v jejímž bytě provedl „zásah" zaměstnanec Exekutorského úřadu Přerov, polepil jí vybavení bytu žlutými páskami a některé movité věci s sebou odvezl, a to i přesto, že dotyčná nic nedluží (není povinná) a dlužník nemá v místě, kde byl proveden výkon exekučního titulu, trvalý pobyt ani nájemní smlouvu nebo jinak formálně vyjádřený právní vztah. Exekutor využil ustanovení exekučního řádu, které umožňuje provést exekuci, pokud existuje důvodný předpoklad, získaný na základě terénního šetření, že povinný v místnostech své věci má. Nicméně jsme dotyčné paní okamžitě sepsali žádost o vyškrtnutí věcí ze soupisu a dokument se všemi formálními náležitostmi poslali exekutorovi k vyjádření. Pokud exekutor věci nevydá – což je bohužel v těchto případech velmi pravděpodobné – bude následovat žaloba o vyloučení věci z exekuce podle § 267 občanského soudního řádu (tzv. excindační žaloba). To už je ovšem věc pro našeho právníka. Právě kvalifikovaná a bezplatná právní pomoc zkušeného odborníka na občanské, pracovní, správní právo a právo sociálního zabezpečení je klíčovou přidanou hodnotou děčínské pobočky PPO.

P. S.: V tomto případě však nebylo žalobu třeba podávat; exekutor věci ve stanovené lhůtě vydal. Na šťastném konci této zakázky měla ovšem lví podíl i klientka služby, která měla vše řádně „vyfutrováno" paragony a daňovými doklady, ale především – přišla včas a předešla tak nenapravitelným následkům v důsledku promeškání lhůty.

Lenka Stajčevová

Přečteno: 672 krát

SOCIO-INFO CENTRUM

Informace o sociálních službách v Děčíně
Budova Na Valech MM Děčín
Po, St: 8-12, 13-17
Pá: 8-12
Tel. 412 593 167

HLEDÁTE INFORMACE

DOTAČNÍ ŘÍZENÍ

NÁHODNÉ VIDEO

CHCI SPOLUPRACOVAT

Máte-li zájem zapojit se do procesu komunitního plánování města Děčín, kontaktujte nás...

PROCES KP V DĚČÍNĚ

LOGO KPSS

KALENDÁŘ UDÁLOSTÍ

20.08.2019 - Úterý - 09:00 Jednání KS Osoby v krizi
28.08.2019 - Středa - 15:15 jednání KS OZP
17.09.2019 - Úterý - 09:00 Jednání KS Osoby v krizi
17.09.2019 - Úterý - 13:30 Jednání KS Rodiny, děti a mládež

OCENĚNÍ

DŮLEŽITÉ ODKAZY