1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
seniori ozp rodiny v krizi osoby v krizi
Středa, 25 Říjen 2017 20:10

ZAJÍMAVÝ TYP NA VÝLET.

Napsal(a) 

Skupina seniorů, bývalých pracovníků školství z Děčína nezahálí a žije svůj život různými akcemi ve volném čase.

Každých 14 dnů se vydáváme na turistické vycházky pod vedením Mgr.Blanky Markové. Plánuje a vyhledává i výlety autobusové do různých míst naší vlasti. Chtěla bych čtenáře seznámit s jedním nádherným a velice zajímavým výletem, který se uskutečnil 14.září 2017.
Prvním cílem byla zastávka v městečku na severu Čech, Českém Dubu. Kdo si myslí, že v takové malé město nemůže ničím překvapit, velice se mýlí. Navštívili jsme zde úžasnou historickou pamětihodnost. Její název je KOMENDA. Víte co toto pojmenování znamená? My jsme to také nevěděli. Vstoupili jsme a před námi se objevily schody do podzemí.Před námi se otevřely velké prostory a ještě níže místnosti vytesané přímo do skály. Podzemní, klenuté prostory nám učarovaly. Ohromující bylo sdělení mladého průvodce Podještědského muzea. Nacházeli jsme se ve sklepních prostorách bývalého kláštera a nad námi stál obytný dům. Jeho obyvatelé byly postupně vystěhováni.Jak k tomu všemu došlo?
V roce 1991 provádělo Podještědské muzeum, jehož ředitelem byl PhDr. Tomáš Erl, stavebně - historický průzkum objektů. Našli zazděné vchody do KOMENDY. Předpokládalo se, že komenda - klášter, zanikla v husitských válkách. Komenda byla vystavěna roku 1237 za pomoci českého velmože Havla z Lemberka a jeho manželky sv. Zdislavy. Klášter sloužil k zabezpečení dálkových obchodních stezek, vedoucích z Prahy přes Český Dub do Žitavy. Klášter obýval řád Johanitů, který měl za povinnost vojensky chránit svěřené územi a zároveň zajišťovat špitálské služby poutníkům. My jsme procházeli románsko-gotickým sálem se třemi křížovými klenbami Naše pohledy byly uchváceny zachovalými, rozsáhlými prostorami i románskou kaplí sv.Jana Křtitele. I dnes slouží pro různé akce i svatební obřady.Pozdně gotické podzemní prostory navazují na 80 m dlouhou únikovou chodbu. Prohlídka nás velmi zaujala.
Dále jsme ještě navštívili muzeum a orloj v Kryštofově Údolí. Výlet se vydařil a můžeme doporučit navštívit Český Dub.
Ještě závěrem chci poděkovat naší Blance Markové, která v letošním roce oslavila 80 té narozeniny a zároveň i 20 let pro nás připravuje turistické vycházky.

Přečteno: 682 krát

SOCIO-INFO CENTRUM

Informace o sociálních službách v Děčíně
Budova Na Valech MM Děčín
Po, St: 8-12, 13-17
Pá: 8-12
Tel. 412 593 167

HLEDÁTE INFORMACE

DOTAČNÍ ŘÍZENÍ

NÁHODNÉ VIDEO

CHCI SPOLUPRACOVAT

Máte-li zájem zapojit se do procesu komunitního plánování města Děčín, kontaktujte nás...